MON zakończył negocjacje w…

MON zakończył negocjacje w sprawie zakupu 180 amerykańskich rakiet przeciwpancernych Javelin. Bez przetargu, niejawnie i bez wzmianki o offsecie. Minister Mariusz Błaszczak zapowiedział już kolejne zakupy. Choć od dawna produkujemy na licencji porównywalne pociski i pracujemy nad swoim.

Wynegocjowanie umowy skomentowała również na Twitterze ambasador USA Georgette Mosbacher. Określiła to „kolejnym kamieniem milowym dla zdolności obronnych Polski”. – Silna Polska to silne Stany Zjednoczone – napisała.

Pociski Javelin mają trafić do Wojsk Obrony Terytorialnej. Ich głównym przeznaczeniem jest niszczenie wrogich czołgów na dystansie kilku kilometrów. Dobrze nadają się też do niszczenia budynków czy bunkrów, do czego w ostatnich dekadach najczęściej używają ich Amerykanie. Projektowano je jednak w latach 80. do bycia stosunkowo prostą i poręczną rakietą dla piechoty muszącej zmierzyć się z falami radzieckich czołgów. Weź na ramię, wyceluj, odpal i zapomnij.

#polska #wojsko #wojna #bron #polityka #usa

https://next.gazeta.pl/next/7,151003,25890343,mon-bez-przetargu-i-bez-offsetu-kupuje-rakiety-z-usa-choc-produkujemy.html#s=BoxOpMT